Плановете на Huawei
Huawei Technologies се подготвя да започне производство на нов ИИ ускорител, наречен Ascend 910C, който ще позволи на компанията да се конкурира с Nvidia на китайския пазар. Според информация от The Wall Street Journal, този ускорител вече е в процес на тестване от водещи китайски интернет компании и телекомуникационни оператори, като ByteDance, Baidu и China Mobile. Huawei твърди, че производителността на новия чип е сравнима с тази на Nvidia H100, който обаче не е достъпен в Китай поради наложените от САЩ санкции.
Успехи Въпреки Санкциите
Продължаването на разработките в областта на полупроводниците е ясен сигнал, че Huawei успява да се справи с натиска, наложен от санкциите. Тези санкции имат за цел да ограничат достъпа на китайската компания до ключови технологии и производствени мощности. Въпреки това, Huawei продължава да създава алтернативи на американските технологии, което е подпомогнато от значителна държавна подкрепа на стойност милиарди долари. Тази подкрепа е част от по-голямата стратегия на Китай за намаляване на зависимостта от вноса на американски технологии и продукти.
Трудности и Възможни Заплахи
Въпреки постигнатите успехи, Huawei все още среща трудности с производството на най-новите поколения полупроводници, основно поради липсата на достъп до най-съвременното оборудване и компоненти, които са критични за производството на усъвършенствани чипове. Има и опасения, че САЩ могат да продължат да налагат нови ограничения, които биха могли да затруднят допълнително производствените дейности на Huawei и достъпа им до модерни технологии, като например новите видове чипове памет, използвани в ИИ хардуера.
Преговори и Потенциални Сделки
Huawei води преговори с редица китайски компании за доставка на новите ускорители Ascend 910C. Очаква се обемът на поръчките да надхвърли 70 000 чипа, като общата им стойност ще достигне около 2 милиарда долара. Това показва сериозен интерес и доверие към новия продукт на Huawei, въпреки натиска, на който компанията е подложена.
Исторически Контекст и Реакция на Китай
През 2019 г. правителството на САЩ класифицира Huawei като заплаха за националната сигурност и я включи в така наречения „черен списък“, което значително усложни бизнеса на компанията. Санкциите, наложени от САЩ, попречиха на Huawei да използва производствени мощности от ключови доставчици като Тайван, както и до критични компоненти и оборудване, необходими за разработването на усъвършенствани чипове.
Подкрепата на Китайската Държава
В отговор на тези санкции, Китай значително увеличи подкрепата си за полупроводниковата индустрия. Например, през май 2023 г. националният инвестиционен фонд на страната привлече 48 милиарда долара за подпомагане на този сектор. Въвеждането на новия ИИ ускорител от Huawei има за цел да запълни празнината на китайския пазар, която се създаде след въвеждането на американските санкции през 2022 г. Въпреки това, Nvidia продължава да доставя по-нископроизводителни версии на своите ускорители за Китай, които са съобразени с американските разпоредби за контрол на износа.
Източник: kaldata.com